Wybierając stolarkę do domu, często czujemy się zdezorientowani. Nie wiemy, na co zwrócić uwagę, co wybrać i jak się poruszać w bogatej gamie produktów.

Zakup okien nie musi być wcale taki trudny. W tym artykule podpowiadamy o co warto zapytać producenta przed wyborem okien do naszego domu oraz na co trzeba zwrócić uwagę podczas wizyty w salonie.

Okna maja służyć  nam przez długie lata, dlatego też muszą być to okna dobrze wybrane. Wybierając się do producenta okien , dobrze wiedzieć, co sprawdzić, aby nie zagubić się w szerokiej ofercie i natłoku informacji. Zakup okien to bardzo ważna decyzja, w związku z tym trzeba się do niej jak najlepiej przygotować.

Przed wizytą w salonie producenta okien należy zapoznać się z różnymi propozycjami, aby wiedzieć, jakie rozwiązania są dostępne na rynku i czym się one charakteryzują, a które z nich są najmodniejsze. Przed taką wizytą warto też wiedzieć czego szukamy, co nas interesuje, jakiego rodzaju stolarki okiennej szukamy.

 

Wyposażenie dodatkowe

Okna Stolmar dla Zakątek.

Okna Stolmar dla Zakątek.

Niezależnie od tego, jaką stolarkę wybierzemy, zawsze prośmy producenta okien o szczegółowe informacje na temat modelu, który nas interesuje. Takie informacje znajdziemy  w karcie technicznej produktu, która powinna być udostępniona  nam przez sprzedawcę. Warto zapytać o to czy damy produkt posiada  jakieś certyfikaty i aprobaty, jeśli wydały je takie instytucje jak  na przykład Instytut Ift Rosenheim, możemy mieć pewność, że parametry, które przekazuje producent okien są w 100% wiarygodne.

W dzisiejszych czasach prawie każdy model okna możemy modyfikować, dodając do niego elementy, których nie posiada w standardzie. Jednak należy zawsze zapytać sprzedawcę, o to jakie wyposażenie obejmuje cena podstawowa. Może okazać się tak, że aby otrzymać interesujące nas parametry, którymi jesteśmy zachęcani przez producenta w reklamach, musimy dopłacić sporą kwotę.

Termoramka, specjalne pakiety szybowe czy też uzupełnienie okien w zabezpieczenia przed włamaniem to tylko część rozwiązań, które pozwolą na wzbogacenie okien. W zależności od tego jakie są nasze potrzeby  fachowy sprzedawca pomoże nam w wyborze odpowiednich dodatków do naszych okien.

 

 

Typ okna PVC

Dziś producenci okien w Bydgoszczy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klienta. Producenci okien  oferuje co najmniej dwa lub trzy profile, które różnią się grubością ramy, ilością komór w szybie jak również  różnym stopniem ciepłochronności. Inną ważną sprawą, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze okien kierunek otwierania (do środka pomieszczenia lub na zewnątrz) i sposób otwierania okien: rozwieranie lub przesuwanie (w pionie lub w poziomie).

 

Jakie szyby wybrać?

Okna Stolmar dla Zakątek.

Okna Stolmar dla Zakątek.

Jest to bardzo ważne pytanie, ponieważ w zależności od naszych potrzeb producenci okien w Bydgoszczy maja w swojej ofercie duży wybór  szyb. To jakie szyby wybierzemy zależy już od nas, jednak warto wiedzieć jakie rodzaje szyb są na rynku. Produkowane są szyby:

– zwykłe – charakteryzują się gładka powierzchnią, jest bardziej elastyczna i wytrzymała jednak kiepsko izoluje ciepło;

– ciepłochronne ? posiadają jednostronnie napyloną powłokę z tlenków metali szlachetnych na całej powierzchni w środku szyby zespolonej. Powłoka odbija do wnętrza pomieszczeń ciepło wypromieniowane z grzejników i żarówek, a także wydzielane przez ludzi, zwierzęta oraz przedmioty.

– bezpieczne ? w przypadku rozbicia chroni człowieka przed zranieniem;

– antywłamaniowe ? chronią przed złodziejami;

– absorpcyjne – pochłaniają część energii promieniowania słonecznego i dzięki temu chronią pomieszczenie przed przegrzaniem.

– refleksyjne – szyby przeciwsłoneczne, ale o innej zasadzie działania. Może być wykonana ze szkła zwykłego lub barwionego w masie, ale jeszcze jest pokryta warstwą tlenków metali;

– dekoracyjne –  ich zadaniem jest zmniejszenie przejrzystości, z zachowaniem dobrej przepuszczalności światła.

– oraz szyby przeciwsłoneczne.

 

Zabezpieczenia przed włamaniem

Okna Stolmar dla mieszkań w bloku na ul. Mierosławskiego.

Okna Stolmar dla mieszkań w bloku na ul. Mierosławskiego.

Okno nigdy nie zapewni nam pełnej ochrony przed włamywaczami. Stosując wzmocnione szyby lub okucia zyskujemy wydłużenie czasu, jaki złodziej będzie potrzebował na rozbicie okna. Stosowanie dodatkowych zabezpieczeń zależy od tego jak i gdzie znajduje się budynek, ekspozycji okien, bliskości sąsiadów, obecności domowników itd. ostatnio  dużą popularnością cieszą się systemy elektroniczne, których istotnym elementem są montowane w oknach czujniki uruchamiające alarm w momencie rozwarcia okna. Niedrogim sposobem na ochronę przed włamywaczami, są klamki z kluczykiem lub przyciskiem. Sprawdzoną metodą, która utrudnia włamanie jest montowanie rolet zewnętrznych. Mając małe dzieci w domu, w którym są duże okna pcv schodzące do poziomu podłogi, doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie szyb hartowanych lub laminowanych.

 

Gwarancja

_MG_8113

Obecnie wśród renomowanych firm gwarancja jest standardem, mimo iż polskie prawo nie nakłada na producentów okien takiego obowiązku. Dlatego przed wyborem interesujących nas okien, dopytajmy sprzedawcę, czy interesująca nas stolarka okienna jest objęta gwarancją i jaki jest jej zakres. Gwarancja może  obejmować całe okno lub tylko poszczególne elementy, np. profil czy klamkę. Istnieje możliwość, że okres gwarancji na poszczególne elementy może być różny, na przykład  producent okien udziela 5-letniej gwarancji na klamkę, ale już na całe okno tylko rok.

 

Zakres usług ?  czego możemy oczekiwać?

Okna Stolmar dla domu w Osielsku.

Okna Stolmar dla domu w Osielsku.

Wiemy już, na co zwrócić uwagę podczas wyboru okien i ich dodatkowego wyposażenia. Omówione zostały kwestie dotyczące gwarancji. Jednak to nie wszystko. Aby dokonać  ostatecznej decyzji koniecznie musimy ustalić ze sprzedawcą, czy salon zapewnia pomiar, transport i montaż okien. Najlepiej będzie, gdy usługi te będą bezpłatne.

Podczas składania zamówienia, należy pamiętać o podpisaniu umowy, w której zawarty będzie zakres usługi . Dzięki temu późniejszym czasie unikniemy w niemiłych niespodzianek. Zostawiając zaliczkę pamiętajmy, że nie powinna ona przekraczać 40% wartości zamówienia.