Nie każdy może cieszyć się oknem w łazience, ale są tacy zwłaszcza właściciele domów jednorodzinnych, którzy mogą docenić możliwość posiadania okna w łazience. Dzięki oknom pcv mamy możliwość wentylacji pomieszczenia oraz korzystania z naturalnego światła. W nowoczesnych łazienkach okna stanowią elementy aranżacyjne, nadające wnętrzu wyjątkowego charakteru. Jak więc wybrać najlepsze okno do naszej łazienki?

Pogromca wilgoci

W łazience bardzo łatwo gromadzi się para wodna. Jeśli nie będzie miała możliwości ?ucieczki?, powietrze będzie zbyt wilgotne. A to może prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, które szpecą pomieszczenia, ale mogą także wywoływać alergie lub inne groźne choroby, na przykład grzybicę. Wentylacja przy pomocy otwartego okna może być kłopotliwa w chłodniejsze dni. Jeżeli obawiamy się, że ten sposób wentylacji nadmiernie wyziębi nam pomieszczenie, możemy wtedy zastosować nawiewniki okienne, dzięki którym utrzymamy świeże powietrze i odpowiedni poziom wilgotności. Producenci okien oferują dwa rodzaje nawiewników:
– Pierwszy z nich to nawiewniki, których stopień otwarcia ustawiamy ręcznie wedle własnych potrzeb lub pod kątem warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz.
– Drugi rodzaj to inteligentne nawiewniki, które za pomocą specjalnego czujnika automatycznie dostosowują się do warunków panujących w pomieszczeniu jak i na zewnętrz.

Naturalne światło w łazience

Duże, piękne okno w realizacji łazienki.

Duże, piękne okno w realizacji łazienki.

Naturalne światło ma najlepszy wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka i nawet najlepsze oświetlenie nie jest w stanie go zastąpić. Dlaczego więc nie wykorzystać go w swojej łazience?
Okna plastikowe w łazience pełną praktyczną funkcję, ponieważ dostarczają światła dziennego do wnętrza i nie jesteśmy zmuszeni włączać sztucznego oświetlenia za każdym razem, kiedy chcemy skorzystać z łazienki. Dzięki temu możemy zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Dzięki zastosowaniu okna w łazience będziemy mogli dogrzać pomieszczenie poprzez wykorzystanie energii słonecznej.

Styl glamour w łazience

Okno w projektowaniu łazienki ma dość duże znaczenie. Jeśli nasza łazienka jest usytuowana od strony południowej, a do tego mamy piękne widoki za oknem ? warto zastanowić się nad zastosowanie dużych przeszkleń. Rozwiązanie to sprawi, że pomieszczenie będzie mieć wyjątkowo wyszukany i nowoczesny charakter. Nie należy obawiać się chłodu w łazience. Nowoczesne okna, np. energooszczędne zapewniają optymalne ciepło w pomieszczeniu w ciągu całego roku.
Natomiast jeśli nie jesteśmy zwolennikami dużych przeszkleń możemy zdecydować się na okna tradycyjne w kształcie prostokąta czy kwadratu. Do łazienki pasują także okna o asymetrycznych kształtach ? trójkątne, łukowe lub półkoliste. Zastosowanie oryginalnych form nie tylko przyciąga wzrok ale też stanowi element dekoracyjny.

Ochrona intymności

Okno do łazienki przy wannie - Stolmar, Bydgoszcz.

Okno do łazienki przy wannie – Stolmar, Bydgoszcz.

Niestety nie zawsze nasza łazienka jest usytuowana od strony ogrodu lecz np. na ulicę bądź dom sąsiadów. Zastanawiamy się wtedy, czy w takiej sytuacji warto zamontować w naszej łazience okno. Nie należy rezygnować z możliwości wstawienia okna w naszej łazience. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być na przykład zastosowanie szyb ornamentowych. Ich wzorzysta faktura sprawia, że wnętrze łazienki jest niewidoczne z zewnętrz, natomiast światło słoneczne dociera do naszego pomieszczenia. Zwolennicy niebanalnych rozwiązań mogą wypiaskować wzór na szybie np. taki, który jest na płytkach w łazience. Osoby, które cenią sobie prostotę i minimalizm mogą zakleić szybę folią mleczną.

Bezpieczeństwo

Okna do łazienki - Bydgoszcz.

Okna do łazienki – Bydgoszcz.

Bezpieczeństwo jest bardzo ważne, a okno łazienkowe powinno nam zapewnić. Mam na myśli tu przede wszystkim pomieszczenia, które znajdują się na parterze i mogą stanowić pokusę dla włamywacza.
W tym przypadku doskonałym rozwiązaniem jest zaopatrzenie okna tradycyjny uchył oraz rozwarcie, które mogą być regulowane jak również wyposażenie okna w rozwiązanie, które pozwala na odstawienie skrzydła od ramy na całym jego obwodzie .w takiej pozycji okno pozostaje zaryglowane i spełnia standard bezpieczeństwa. Dzięki temu mamy zapewnione efektywne wietrzenie łazienki i nie musimy się martwić, że uchylone okno zwabi złodzieja.

Estetyka okna

Wybierając okno do łazienki warto zapytać producenta okien nie tylko o kwestie techniczne ale również o walory estetyczne okien. Dzięki bogatej ofercie mamy duże możliwości aranżacji wnętrza. Jeśli chodzi o kolor okien, to możemy wybierać w blisko 200 różnych odcieniach. Także bez problemy dopasujemy kolor okna np. do płytek ceramicznych. Istnieje również oferta, która umożliwia zastosowanie okien dwukolorowych. Nie musimy obawiać się, że dobierając barwę ramy wewnętrznej zniszczymy estetykę zewnętrznej aranżacji domu. Gdy już wybierzemy doskonały kolor dla naszego okna, warto również dopasować klamkę, która idealnie uzupełni całość. Do ciepłych barw możemy dobrać klamki w kolorze mosiądzu, a do zimnych – srebra.