Na początku trzeba zacząć od określenia, co oznacza bardzo konkurencyjny rynek, czy może raczej bardzo konkurencyjna branża. Jest to branża, czy też rynek, gdzie działa wielu dostawców danego produktu, a klienci mają prawo do całkiem wolnego,  swobodnego wyboru takiego lub innego rozwiązania. Dla każdego klienta, jest to bez wątpienia idealna sytuacja, dzięki której może wybierać, przebierać oraz, co najważniejsze dla niego, negocjować ceny, warunki płatności, montażu i czego tylko sobie zażyczy.

W tym przypadku dostawcy, niezależnie czy są to producenci, czy tylko hurtownicy ewentualnie drobne firmy wykonawcze stoją na bardzo trudnej pozycji negocjacyjnej. W takim przypadku gdy mamy rynek bardzo mocno konkurencyjny, mamy także tzw. rynek ceny, a w tym przypadku pozycja dostawcy jest bardzo specyficzna. Tutaj doskonale musi on rozumieć starą polską zasadę: „Klient nasz Pan”. I tu właśnie klient decyduje co i jak wygląda, a dostawcy, czy też producenci, muszą się do tych zasad dostosować.

Idealnym przykładem takiego rynku, jest właśnie rynek stolarki otworowej, czy jak ktoś woli rynek okienny / drzwiowy –  rynek jednych z podstawowych elementów budowlanych. Firm, dostawców i producentów działających na tym właśnie rynku jest praktycznie trudna do oszacowania liczba.

Rynek okien PCV i ALU

Właśnie w tej branży istnieją duże firmy, które są albo producentem działającym na danych profilach okien PCV lub aluminiowych albo produkują własne. Jednak tuż obok nich, często nawet w tym samym regionie mamy malutkie firmy wykonawcze, które zajmują się tylko instalacją okien, które zamawiają właśnie u danego producenta. Zresztą nie tylko dostawca musi być producentem.

Nie raz się zdarza, że są to firmy, które sprowadzają już gotowe okna z danego kraju. Jednak biorąc pod uwagę niesłychaną wręcz konkurencyjność tego rynku, oraz wyjątkowe jego nasycenie pod względem właśnie dostawców, dużo mocniejszą pozycję przetargową mają właśnie producenci.

A występują oni praktycznie w każdym mieście, niezależnie od jego wielkości. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę odpowiednią frazę, np. producent okien Bydgoszcz, aby zapoznać się z niesłychaną więc ilością wyników. I tu już zależy od pozycji danej firmy, czy też umiejętności skutecznego pozycjonowania, na którym miejscu, a co najważniejsze na której stronie dana firma się znajduje.

Oczekiwania Klientów w branży okien PCV i Aluminium

Zresztą sama oferta, która istnieje w tej branży jest wyjątkowo szeroka. Rodzajów, czy też raczej typów okien mamy niesłychaną wręcz ilość. Możliwości i kombinacji jest nieprzeliczenie wiele. W zależności od tego, co dany klient chce otrzymać i jaki efekt uzyskać. Możemy śmiało napisać, że przemysł okienny, chociaż w tym przypadku lepiej napisać stolarki otworowej jest wyjątkowo rozbudowany.

Dlaczego używam właśnie określenia: stolarka otworowa, i co się za tym trochę oryginalnym stwierdzeniem kryje? Możemy śmiało napisać, że stolarka otworowa to nie tylko np. okna. Bydgoszcz, jak i wiele innych miast, doskonale zna czy raczej może wie, co pod tym tajemniczym określeniem się kryje. To jest cały zakres produktów do domu, które stanowią jego jakby z jednej strony ozdobienie, a z drugiej niezbędne uzupełnienie. Jednak do tego tematu jeszcze wrócimy, teraz zatrzymajmy się na samym określeniu czy też opisaniu produktu, który określamy jako okna.

Jest to temat wyjątkowo szeroki i rozbudowany, w skład którego wchodzą różne drobiazgi, czy też niuanse robiące wielką różnicę. W przypadku okien oferta, która występuje na rynku jest wyjątkowa szeroka i niemal niemożliwa  do ogarnięcia przez zwykłego, kupującego klienta w jeden dzień.

Tutaj mamy tyle detali, tyle rozwiązań, że ktoś, kto nie jest w branży z trudem jest w  stanie zrozumieć i pojąć te wszystkie drobiazgi. Jednak, kiedy decydujemy się na zakup okien, to jednak warto trochę w tematykę się zgłębić. Nigdy nie wiemy na jakiego trafimy sprzedawcę i czy rozwiązania, które on nam zaproponuje faktycznie będą zgodne z naszymi oczekiwaniami.

Okna przesuwne PCV, Bydgoszcz. Okna przesuwne PCV, Bydgoszcz.

Dlatego też zacznijmy może od początku, ale też zatrzymajmy się na tylko tych oknach, które są najbardziej popularne i które nie bez przyczyny cieszą się największym zaufaniem wśród klientów. Jako pierwsze i chyba właśnie najczęściej kupowane można śmiało wymienić okna PCV. Bydgoszcz, podobnie jak wiele innych miast właśnie w zakresie tych produktów ma bez wątpienia najszerszą ofertę czy też propozycję.

I tutaj, kiedy decydujemy się na zakup musimy zwrócić uwagę na wiele szczegółów. Przede wszystkim, czym się wyróżniają takie okna? Oczywiście najbardziej powinniśmy zwrócić uwagę na szczelność, estetykę, oraz jeszcze kilka innych drobiazgów. Kiedy kupujemy takie okna musimy dokładnie zapoznać się z terminami gwarancji i co dana gwarancja obejmuje. Jakie są z niej wyłączenia, kiedy ją tracimy i tak dalej i tym podobnie. Jednak gwarancja, mimo że jest bardzo ważna w tym akurat przemyśle tak naprawdę stanowi tylko i wyłącznie jeden z elementów całej konstrukcji, jaką jest wybór, a następnie instalacja okien w naszym domu.

Co ciekawe okazuje się, że wcale nie musimy się decydować na zakup okien nowych. I nawet, jeżeli kupujemy u producenta, gdzie wiadomo zakup jest najbardziej rentowny i dla nas opłacalny także możemy kupić okna używane. Dlaczego właśnie u producenta opłaca się kupić okna używane? Odpowiedź jest prosta, To właśnie producent po zdjęciu okna używanego, może mu nadać odpowiedni kształt i formę, że tak naprawdę wcale nie wiele się będą różniły od takich samych okien, które są nowe. Tyle że warunek jest jeden. Okna używane musimy kupować od producenta.

I nie ma tutaj znaczenia, czy zakup dotyczy okien PCV (plastikowych), czy raczej chcemy się zdecydować na okna i systemy aluminiowe. Bydgoszcz jest takim wyjątkowym miastem, że i te i te okna bez problemu dostaniemy. Jednak na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu okien? Bez wątpienia jednym z najważniejszych elementów wpływających na naszą chęć zakupu takiego, a nie innego okna jest jego współczynnik przenikania ciepła uw, czyli stosowany dla całego okna. Ktoś może zapytać: ale o co chodzi z tym współczynnikiem przenikania ciepła i dlaczego jest on taki ważny?

Okna przesuwne w Bydgoszczy

Aby odpowiedzieć na to pytanie musimy wpierw zdać sobie sprawę z faktu, że dzięki odpowiednio szczelnemu, lub wręcz odwrotnie nieszczelnemu oknu możemy zaoszczędzić, albo i stracić ( w zależności czy okno jest szczelne, czy właśnie nie szczelne od 25 do nawet 40 procent ciepła. Tyle właśnie w najbardziej nieoszczędnej wersji może nam z domu uciec. Łatwo sobie obliczyć, jakie są to koszty, jeżeli akurat trafi się nam ostra zima.

Zdaję sobie sprawę, że w tej chwili z naszymi zimami różnie bywa, i w zasadzie nie wiele z nich naprawdę przypomina prawdziwe, trzaskające mrozem zimy, Nie zmienia to jednak faktu, że raz na jakiś czas zdarzają się naprawdę chłodne okresy, kiedy bardzo dużo ciepła ucieka nam z domu właśnie przez okna. To właśnie okna są najbardziej krytycznym punktem całego domu, jeżeli idzie o oszczędność energetyczną.

Właśnie tutaj możemy najwięcej zaoszczędzić, jak i najwięcej stracić. Jak mówią, czy też raczej piszą znawcy tematu, jeżeli chcemy ograniczyć do minimum ryzyko straty ciepła, czy może raczej jego ucieczki z domu powinniśmy używać, czy raczej instalować w swoich domach okna, o jak najniższym współczynniku  przenikania ciepła uw.

To uw właśnie oznacza współczynnik, który obejmuje całe okno. W standardzie używa się współczynnika na poziomie 1,6 UW . Jeżeli chcemy posiadać dom, który chcemy określić mianem energooszczędny, powinniśmy używać okna, gdzie ten parametr nie powinien być wyższy niż 1,3 UW. Są jednak rekordziści w tym zakresie, gdzie możemy usłyszeć, że otrzymujemy poziom tego współczynnika jest niższy równy o,6 UW. Są to praktycznie ekstremalnie opłacalne pod względem energooszczędnym okna.

Okna PCV i aluminium w Bydgoszczy.

Okna PCV i aluminium w Bydgoszczy.

Co ciekawe po drugiej stronie barykady mamy kolejny współczynnik, który jest określany jako współczynnik przepuszczalności energii słonecznej g. I w tym przypadku efekt do którego dążymy jest odwrotny. Możemy go określić tak, że im wyższy jest współczynnik, tym więcej promieni słonecznych oraz ciepła przenikającego z zewnątrz może dotrzeć do naszego domu. Sposób i technika w jaki sposób to ciepło do naszego domu sprowadzić, a chłód czyli zimno zahamować w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób projektanci ustawili na etapie projektu rozkład naszych okien. No i oczywiście, to co już jest nam znane, że jest najważniejsze, jakie okna będziemy mieli zainstalowane.

Dla nas jako klientów nie ulega żadnej wątpliwości, że najbardziej opłacalne czy raczej może przydatne są okna kupione bezpośrednio od producenta. Właśnie od niego dowiemy się, a raczej zapoznamy ze wszystkimi detalami dotyczącymi tego, czy innego rozwiązania.

Budżet na drzwi i okna PCV

Mając taki, a nie inny możliwy do wykorzystania budżet będziemy mogli otrzymać optymalne w tym momencie rozwiązania. Tyle, że w tym momencie musimy pamiętać o jednym. Nie zawsze opłaca się kupować tanio. Szczególnie, kiedy dotyczy to tak krytycznego dla naszego domu produktu, jakim są okna. W tym przypadku to co zaoszczędzimy w momencie zakupu może okazać się, że bardzo szybko stracimy w czasie jednej ostrzejszej zimy. A nigdy nie wiemy, kiedy ta bardziej ostra zima się nam trafi.

Jeżeli mówimy o stolarce otworowej, to nie można zapominać o drzwiach, które także w skład tej stolarki wchodzą. I to szczególnie dotyczy takich bardzo oryginalnych drzwi, jaki są drzwi przesuwne.   Bydgoszcz, jako miasto wyjątkowe także posiada niesamowitą wręcz ofertę związaną z tymi bardzo oryginalnymi, ale jednocześnie jakże pożądanymi przez klientów drzwiami. One nadają każdemu wnętrzu,  wyjątkowego uroku i blasku. I to wcale nie musimy ich stosować tylko i wyłącznie w domach, gdzie mamy duży metraż do wykorzystania.

Drzwi przesuwne mogą być wykorzystane dokładnie w każdej zabudowie i praktycznie w każdym metrażu. Nawet w przypadku mniejszych powierzchni mieszkalnych pozwalają zaoszczędzić bardzo dużo na naszym metrażu. Dzięki nim mamy  poczucie, czy może raczej odczucie, że nasz dom, czy też nasze mieszkanie jest większe, przestronniejsze i zdecydowanie bardziej eleganckie. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup właśnie tego typu drzwi.