Jakie okna wykorzystywane są w modnych projektach nowoczesnych domów? Czy zastanawiasz się jakie okna wybrać do swojego domu? W tym artykule omówię, które z nich cieszą się największym uznaniem wśród Klientów. Okna zapewniają odpowiednie doświetlenie wnętrza domu. Jednak muszą także spełniać pewne wymogi chociażby przenikalności cieplnej i szczelności. Jakie okna wybieramy najczęściej? Zwracamy uwagę na kolor ram, materiał, cenę czy parametry techniczne?
Jakie okna są najchętniej wybierane?
Takie, które są delikatne, mają opływowe formy, niebanalne kształty, a także nowe i do niedawna mało popularne kolory ? to jest kierunek, w którym zmierza współczesny design okien.
Trend na okna
Rozwój nowoczesnych technologii w stolarce okiennej, zapewnia projektantom i architektom coraz większy zakres swobody twórczej przy projektowaniu naszych domów. Obserwując nowopowstające budynki oraz ofertę producentów okien, jednego można być pewnym ? standardowe, prostokątne okna o tradycyjnej, kanciastej formie przechodzą powoli do historii. Coraz większą uwagę zwracamy na design. Co może zaoferować nam w tym zakresie sprzedawca?
W poszukiwaniu łagodności
Wygląd okien uzależniony jest w dużym stopniu od wykończenia oraz kształtu ramy, w której osadzona zostaje szyba. Okna z pcv, te które są najbardziej popularne na naszym rynku, produkowane są coraz częściej z profili zaokrąglonych (a więc już nie tylko płaskich). Takie rozwiązanie ma cel czysto estetyczny. Charakterystyczna i opływowa linia okna sprawia, że wnętrza naszego domu wydają się bardziej przyjazne i przytulne, a budynek zyskuje na atrakcyjności. Oczywiście same okna nie wystarczą do tego, aby radykalnie zmienić nasz dom. Przy odrobinie pomysłowości mogą mieć jednak znaczący wpływ na jego wygląd zewnętrzny a także podkreślać charakter wnętrz . Łagodny, delikatnie zaokrąglony kształt najnowszych profili okiennych, to rozwiązanie, które jest uważane za uniwersalne. Doskonale komponują się one zarówno z nowoczesną, jak i bardziej stylową architekturą.
Geometria w służbie designu
Prawdziwą designerską perełką w naszym domu może stać się okno, które będzie połączeniem zaokrąglonej formy profilu oraz zaskakującego kształtu ? półkola, elipsy, albo łuku. Ciekawe okno może też powstać z połączenia kilku figur geometrycznych. jednak na tego typu rozwiązania musi pozwalać projekt naszego domu. W niektórych wypadkach tak nietypowe okno może kłócić się kształtem bryły budynku i planem przyjętym przez architekta. Pamiętajmy przy tym, że do różnych wnętrz i elewacji pasować będą inne kształty okien. Podczas podejmowania decyzji musimy też dokładnie przemyśleć, w których pomieszczeniach zachować tradycyjną stylistykę, a w których będziemy mogli sobie pozwolić na nieograniczoną swobodę ? bez szkody dla funkcjonalności okna.
Czas na kolory
Dzisiaj coraz rzadziej ukrywamy okna za firanami i zasłonami, a kolor okiennych ram staje się coraz ważniejszy. Na przestrzeni minionych lat wiele zmieniło się też w kolorystyce okiennej. Najbardziej popularne na rynku stały się okleiny drewnopodobne m.in. orzech i złoty dąb. Do gry wchodzą jednak nowe barwy i faktury.
W nowoczesnym budownictwie, stosunkowo dużym zainteresowaniem cieszą się przeróżne odcienie szarości. Zaledwie kilka lat temu, szarość była kolorem praktycznie niezauważany i uważanym za niemodny . W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku, paleta barw okiennych staje się coraz szersza i niezwykle różnorodna. Klientom, którzy nie boją się nowych, odważnych rozwiązań można zaproponować okleiny przypominające fakturą nie tylko drewno, ale na przykład szczotkowany metal, czy chociażby skórkę pomarańczy.
Wybierając stolarkę do naszego domu, nie możemy kierować się wyłącznie designem. Dobre okno musi łączyć w sobie także takie cechy jak chociażby energooszczędność, bezpieczeństwo czy funkcjonalność. Jest to możliwe, o ile zamiast najprostszych modeli zdecydujemy się na produkty klasy premium, dostępne w ofercie renomowanych producentów i dystrybutorów okien.
Na co zwracać uwagę podczas wyboru kolorowych ram okiennych?
Piękne ramy, przejrzyste szyby, potrzeba wpuszczenia jak największej ilości światła dziennego do wnętrz, coraz bardziej zadbane ogrody to elementy, które sprawiają, że zarówno same okna, jak i rozpościerające się za nimi widoki są docenianym elementem wnętrza. W tej sytuacji zyskał na znaczeniu kolor ram okiennych.
Dylemat, czy dobierać kolor okien do elewacji, czy do wnętrza, praktycznie nie istnieje ? dostępne są okna dwukolorowe: inne od zewnątrz i zupełnie inne od środka. Tutaj jednak warto stosować sprawdzone zasady.
Zasady doboru koloru ram okiennych
Duże panoramiczne przeszklenia w ramach o odcieniach szarości i grafitu ochłodzą wnętrze, natomiast klimat przytulności nadadzą drewniane ramy i ciepłe kolory. Niewielkie okna z drobnymi podziałami dobrze wyglądają w chłodnych, pastelowych barwach.
Warto też się zastanowić, czy nasze okna będą zasłaniane, czy też nie. Wieczorami, gdy szyby tworzą czarną płaszczyznę, kolor ich ram jest bardzo ważny, ponieważ wszystkie ciemne barwy pogłębią ich mroczność, natomiast jasne rozświetlą nasze szyby.
Jeśli potraktujemy nasze okno jak ramę widoku za oknem, to musimy przed wyborem koloru okien dobrze przyjrzeć się otoczeniu. Może się okazać, że pewne elementy znajdujące się za oknem podpowiedzą kolor ram na przykład dach domu sąsiada, wieża kościoła rysująca się na horyzoncie.
Planując aranżację wnętrza, warto również zastanowić się nad dominantą estetyczną pomieszczenia. Gdy ma być nią okno w intensywnym kolorze, wtedy inne kolory użyte do aranżacji lepiej wyciszyć, dodając jedynie drobny przedmiot lub detal, który będzie w tym sam odcieniu.
Stonowane ramy okien, choć kolorowe, mogą być jedynie tłem dla innych sprzętów. Okna można zgrać ze ścianami, na przykład wybierając tapety, w których powtarza się kolor okna. Nawiązaniem do kolorów naszych okien mogą być też barwy tkanin i tapicerek. Jednak należy pamiętać, że ten sam kolor inaczej będzie prezentował się na tkaninie, a inaczej na tynku czy plastiku ? efekt kolorystyczny nie zawsze jest idealnie jednolity.
Jakie rodzaje okien są najbardziej popularne wśród inwestorów?
Z badania Warszawskiego Centrum Analiz Branżowych (CAB) wynika jednoznacznie, że większość polskich inwestorów wybiera ramy z pcv. Niecałe 17% decyduje się na okna drewniane, a tylko 2,5% zamawia okna aluminiowe. Pomijając względy estetyczne i emocjonalne, można powiedzieć, że te trzy materiały: PCW, drewno i aluminium, dają takie same możliwości uzyskania wysokich parametrów użytkowych okien. Żaden z nich pod względem technicznym nie ustępuje innemu. Skąd więc taka wyjątkowa sympatia polskich inwestorów do ram tworzywowych? Wynika ona przede wszystkim z ich przystępnej ceny.
Porównując typowe zestawy 12 białych okien i drzwi balkonowych z pakietem szybowym o współczynniku Ug = 0,7 W/(m2.K), okazuje się, że ten z tworzywa kosztuje 10 tysięcy złotych, natomiast za okna drewniane trzeba zapłacić średnio 20 tysięcy złotych (ceny z połowy 2013 r.). Na zakup ram aluminiowych należałoby wyłożyć aż 30 tysięcy złotych.
Jeżeli możliwości finansowe zmuszają klientów do zweryfikowania marzeń, na etapie realizacji najczęściej dochodzi do kompromisu ? wybierają okna z ramami z PCV, które są trwale oklejone foliami drewnopodobnymi. Na polskim rynku takie okna są kupowane ponad trzy razy częściej niż białe, a najczęściej imitowanymi wzorami drewna są złoty dąb (40%), ciemny orzech (25%), dąb ciemny i mahoń (po 6%). W ostatnich latach rośnie również zainteresowanie foliami innymi niż te, które przedstawiają rysunek drewna. Najpopularniejsze kolory to antracyt (10% wyborów) oraz szary i czekoladowy (po 2%). Pozostałe folie, jak choćby sosna polska czy też dąb bagienny, są wybierane przez niecały 1% inwestorów. Kierując się wyborami większości budujących domy w Polsce, należałoby się zdecydować na okno tworzywowe w okleinie drewnopodobnej z ramą, której szerokość będzie większa niż 80 mm, z okuciami obwiedniowymi uchylno – rozwieralnymi, najlepiej ze stopniowanym uchyłem a także wyposażone w pakiet dwuszybowy o współczynniku Ug = 1,1 W/(m2.K).
Jakie okna – plastik, drewno czy aluminium?
Okna plastikowe są najpopularniejsze, bo łatwe w eksploatacji, trwałe i oczywiście tanie. Powinny być one zbudowane z profili klasy A o grubości 3 mm z kształtownikami ze stali lub z włókna szklanego, które będą zapewniać większą sztywność i wytrzymałość mechaniczną. Wewnątrz profili muszą być umieszczone przekładki termoizolacyjne. Zwykle jest to pianka poliuretanowa, ale w najnowocześniejszych można znaleźć prawie dwa razy cieplejszy aerożel.
Okna drewniane są budowane z klejonki. Profile tworzą sklejone ze sobą węższe lamele. Takie drewno nie skręca się oraz nie paczy i ma znacznie większą wytrzymałość mechaniczną niż tradycyjne. Sam materiał sprawia, że profile stają się sztywne i mocne i nie wymagają użycia dodatkowych kształtowników. W profilach z drewna również umieszcza się przekładki z materiałów termoizolacyjnych. Niektórzy nie chcą mieć problemów z konserwacją drewna, ale nowoczesne środki sprawiają, że producenci okien dają wieloletnie gwarancje na jakość powłoki lakierniczej. Dużo zależy też od tego, jakiego preparatu będziemy używali do konserwowania okien. Istnieją takie preparaty, które należy stosować co 2-3 lata, ale istnieją również i takie, które wymagają ponownego nakładania dopiero po 6-7 latach.
Profile okien aluminiowych muszą być, podobnie jak w plastikowych, wzmocnione kształtownikami. Co najmniej jedną dużą komorę powinien wypełniać materiał termoizolacyjny np. pianka poliuretanowa albo aerożel.
Połączenie materiałów
Bardzo dobrym rozwiązaniem w technologii okien jest połączenie materiałów. Popularne staje się używanie profili z odpornego na czynniki atmosferyczne aluminium do osłaniania od zewnątrz ram z drewna lub plastiku. Najprostsze to okapniki zamontowane na dolnych fragmentach profili. Lepsze są nakładki przyklejone do drewna lub plastiku, które maja za zadanie osłaniać całą zewnętrzną część ramy i ościeżnicy. Można też znaleźć okna drewniano-aluminiowe, które składają się z dwóch ram. Profile z drewna stanowią konstrukcję okna. Na nich jest zamontowana dodatkowa rama z aluminium. Najlepiej, gdy jest ona wypełniona materiałem termoizolacyjnym.
Liczba komór
Producenci okien w Bydgoszczy zawsze wymieniają liczbę komór w opisach okien plastikowych i aluminiowych. Wbrew pozorom nie jest ona najważniejsza. Istotne jest, aby profil był dość gruby. Im grubszy ? tym lepiej. Dzięki temu będzie sztywniejszy i mocniejszy. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku dużych okien oraz tych, które będą często otwierane. Ten parametr jest oceniany w czterech klasach. Należy wybierać okna najwyższej klasy, czyli 4.
Izolacyjność termiczna a pakiet szybowy
W grubszym profilu można zastosować większe przekładki termoizolacyjne oraz zamontować szerszy pakiet szybowy. Te elementy kształtują najważniejszy parametr okien, czyli współczynnik przenikania ciepła, który pokazuje, ile ciepła będziesz tracić w tym miejscu. Jego wysokość zależy przede wszystkim od rodzaju zastosowanego szklenia. Najcieplejsze są pakiety trzyszybowe, które są wypełnione gazem szlachetnym. Takie rozwiązanie ma zastosowanie w oknach energooszczędnych i pasywnych. Przeciętne okna mogą być wyposażone w pakiety dwuszybowe. Żeby zmniejszyć mostek termiczny po obwodzie, pakiet powinien być dość głęboko osadzony w ramie, a na styku szkła i profilu musi być umieszczona uszczelka.
Ciepła ramka
Na parametry cieplne okna ma wpływa również ramka dystansowa pomiędzy taflami szyb. Dobrze, jeśli jest ona wykonana z tworzywa sztucznego lub ze stali szlachetnej. W tej chwili okna z PCV i drewna są bardzo ciepłe, a ich parametry zbliżone. Bardzo wiele produktów spełnia wymagania stawiane oknom do domów energooszczędnych, a nawet pasywnych. Oferta okien z aluminium jest nieduża, osiągają one standardowe parametry termoizolacyjne.
Wszyscy producenci powinni się ze mną zgodzić, że 50% sukcesu i bezawaryjności okien to ich dobry montaż.
Ogromne okna są piękne i praktyczne. Dają dużo światła, sprawia że pomieszczenie staje się bardziej przestronne wizualnie.
Mi też się podobają te całe oszklone ściany. Wygląda to naprawdę pięknie i do pomieszczenia wpada mnóstwo światła. Mieć taki salon ze ścianą całą ze szkła, to taki nawet prestiż.