Rolety zewnętrzne, stosuje się głównie z myślą o zabezpieczeniu wnętrza przed wandalizmem i włamaniem. Doskonale chronią one wnętrze domu przed nadmiernym nagrzaniem i nasłonecznieniem. Stanowią świetną izolację akustyczną i termiczną. Rolety przyczyniają się do oszczędności w zużyciu energii cieplnej, zabezpieczają otwory okienne i elewację przed zniszczeniem i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dzięki szerokiej gamie kolorów, rolety zewnętrzne można idealnie dostosować zarówno do nowoczesnych, jak również tradycyjnych domów.
Rolety zewnętrzne produkowane przez nowoczesnych producentów mają również możliwość zastosowania automatycznych czujników zmierzchu, czasu, wiatru, czuwania, a także podłączenia do systemu inteligentnego zarządzania budynkiem. Jeśli planujemy ich zakup, decyzję o ich nabyciu warto podjąć jeszcze na etapie projektowania domu, a ich montaż przeprowadzić jeszcze na etapie budowy domu.
Funkcje rolet zewnętrznych
Jedną z głównych funkcji rolet zewnętrznych jest ochrona przed przegrzaniem latem. Zasada działania jest banalnie prosta ? rolety hamują dostęp promieni słonecznych do szyby i chronią wnętrze przed nadmiarem ciepła. Ich skuteczność potrafi być bardzo wysoka. Rolety zewnętrzne mogą zatrzymać nawet 95% ciepła obniżając temperaturę w naszym pomieszczeniu. Dlatego mogą być alternatywą dla drogiej i energochłonnej klimatyzacji. Rolety zewnętrzne pełnią swoje funkcje przez cały rok. Rolety nie tylko bardzo dobrze sprawują się latem, lecz także izolują dodatkowo okna w zimie zapobiegając stratom ciepła.
Ponadto posiadają wiele funkcji, które pozwolą każdemu poczuć się bezpiecznie i komfortowo w swoim domu, bez względu na porę roku. Na pewno utrudnią włamywaczowi wtargnięcie do wnętrza. Dzięki roletom poddasze stanie się ciche i przytulne. Chronią przed hałasem z zewnątrz, tłumią odgłosy padającego deszczu i dodatkowo zabezpieczą szybę przed uszkodzeniami mechanicznymi spowodowanymi na przykład gradem. Zastosowane materiały i rozwiązania skutecznie zabezpieczą stolarkę przed ewentualnymi uszkodzeniami poszczególnych części. Roleta umożliwia uzyskanie efektu zaciemnienia w dzień, co może być niezwykle przydatne w sypialniach dzieci.
Konstrukcja rolet zewnętrznych
Roleta zewnętrzna montowana jest na ramie okna, dlatego nie ogranicza ona możliwości obrotu skrzydła okiennego i umożliwia zatrzymanie go w dowolnej pozycji. Okno może być uchylone przy całkowicie lub częściowo zasuniętej rolecie. Można je również obrócić o 180 stopni, zablokować i umyć szybę zewnętrzną od wewnątrz pomieszczenia.
Konstrukcja rolet pozwala na ich dokładne dopasowanie do okien dachowych. Ich np. pancerz zewnętrzny wykonany jest z aluminium, którego wypełnienie stanowi izolująca pianka poliuretanowa, która jest znakomitym izolatorem. Grubość listewek osiąga nawet do 18,5 mm. Dodatkowym izolatorem jest również powietrze, które unieruchomione jest pomiędzy szybą a opuszczoną roletą. Dzięki nowoczesnej konstrukcji i atrakcyjnemu wzornictwu doskonale współgrają z każdym rodzajem pokrycia dachowego.
Jakie są mechanizmy rolet zewnętrznych?
Producenci okien wykorzystują kilka sposobów otwierania rolet. Mogą one być otwierane ręcznie za pomocą korbki lub elektrycznie, natomiast ciekawostką jest roleta na baterię słoneczną nie wymagająca dodatkowego źródła zasilania. Elektryczne rolety są wygodne w obsłudze, montuje się je na dowolnym etapie użytkowania domu. Klasyczne elektryczne muszą mieć podłączenie do prądu, natomiast solarne mogą działać całkowicie niezależnie a to za sprawą wbudowanej baterii słonecznej.
Dlaczego warto zamontować roletę zewnętrzną?
Przez nieszczelne okna może uciekać z naszego domu nawet do 25% ciepła. Przez to musimy mocniej odkręcać kaloryfery, aby utrzymać odpowiednią temperaturę, co z kolei zwiększa nasze rachunki za ogrzewanie. Jednym ze skutecznych sposobów na ograniczenie strat energii jest montaż rolet. Korzystnie wpływają one bowiem na bilans energetyczny budynku. Dobrze dobrane podkreślą charakter budynku. Producenci okien w Bydgoszczy dysponują szerokim wyborem sposobów montażu, wzorów i rodzajów kurtyn, dzięki czemu możemy je idealnie dopasować do charakteru naszego domu.
Rolety zewnętrzne – błoga cisza
W dzisiejszych czasach praktycznie przez cały dzień towarzyszy nam szum, a czasem nawet i w nocy, jeśli mieszkamy przy ruchliwej ulicy. Zaczyna się porannym syczeniem ekspresu, później w drodze do pracy dochodzą do nas odgłosy ruchu ulicznego, następnie 8 godzin spędzamy w otoczeniu telefonów, drukarek i stukotu klawiatury. Hałas w biurze może sięgać nawet 50 dB. Nic dziwnego, że po długim, męczącym dniu marzymy by odpocząć w domowym zaciszu. Rolety umożliwią nam to nawet, jeśli mieszkamy w głośnej okolicy.
Kurtyna żaluzji oraz powietrze między zasłoniętą powierzchnią rolety, a oknem może skutecznie ograniczać przenikanie dźwięków do wnętrza.
Rolety zewnętrzne coraz częściej wykorzystywane są jako metoda zmniejszenia natężenia hałasu. Prawidłowo zamontowane rolety mogą obniżyć hałas nawet o 17 dB. Kiedy ruch uliczny staje się coraz intensywniejszy, taki komfort jest zbawienny. Rolety to idealne rozwiązanie, które sprawdzi się np. w pokoju dziecięcym lub sypialni. Sprawią, że ani hałas ani ostre światło nie zakłócą spokojnego snu.
Rolety zewnętrzne – bezpieczeństwo
Dzięki roletom zewnętrznym będziemy mogli czuć się we własnym domu swobodnie i bezpiecznie, czyli tak jak być powinno. Chronią one przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów i przechodniów oraz zwiększają odporność budynku na włamanie. Przy modelach z pełnymi lamelami, na zewnątrz nie są widoczne żadne oznaki naszej obecności lub nieobecności w domu. Jeśli chcemy, możemy wyposażyć rolety w automatyczny system sterowania, który o ustalonej godzinie je podniesie i opuści. Ta opcja dobrze sprawdzi się podczas nieobecności domowników – ewentualny obserwator odniesie wrażenie, że cały czas ktoś jest w budynku. Dzięki temu w czasie pracy czy weekendowych wyjazdów możemy mieć pewność, że nasz dom jest bezpieczny.
Konstrukcja rolet zewnętrznych jest wciąż udoskonalana przez producentów okien. Lata doświadczeń, testów i poszukiwania nowych rozwiązań sprawiają, że obecnie dostępne rolety łączą w sobie nie tylko estetykę, ale również trwałość i parametry jakich nie osiągały wcześniej. Odpowiednia konstrukcja i wzmocnienie poszczególnych elementów, praktycznie uniemożliwia ich odgięcie czy wyciągnięcie, a stabilna struktura kurtyny rolety zapobiega jej uszkodzeniu podczas uderzania.
Co jeszcze warto wiedzieć o roletach?
O instalacji rolet warto pomyśleć już na etapie budowy, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować je w już istniejącym budynku. Możemy wybierać spośród różnych sposobów montażu: nadprożowego, adaptacyjnego, podtynkowego lub nadstawnego. System nadprożowy przeznaczony jest wznoszonym obiektom. Ocieplana skrzynka, mocowana pod elewacją, jest niewidoczna i nie powoduje powstawania mostków termicznych. Jeśli nasz dom jest już ukończony, a chcemy aby skrzynka była niewidoczna, rozwiązaniem będzie system podtynkowy lub zabudowany nadstawny, nie ingerujący w nadproże. W pozostałych przypadkach obudowa rolety pozostaje widoczna. Producenci okien w Bydgoszczy oferują całą gamę kształtów i szeroką paletę kolorystyczną, co pozwala nam stworzyć wyjątkowe kompozycje zgodne z naszym gustem.
Ile moze wytlumić roleta pa 77 18mm hałasu pozdrawiam
Bardzo ciekawy blog, rzeczowy i wyważony. Od dzisiaj zaglądam regularnie i subsbskrybuje kanał RSS. Pozdrowienia 🙂
Nie można zapomnieć, że dobra aranżacja wnętrza nie kończy się na meblach i kolorze ścian. Rolety zewnętrzne, choć nie są częścią wnętrza w tradycyjnym sensie, mają duży wpływ na komfort i estetykę domu. Rolety zewnętrzne mogą również stanowić istotny element architektoniczny, który wpływa na ogólny wygląd elewacji. Odpowiednio dobrane mogą stanowić interesujący kontrast lub dopełnienie dla elewacji, a tym samym podkreślić styl, w jakim urządzony jest dom czy mieszkanie. Rolety zewnętrzne mogą być nie tylko praktyczne, ale i ekologiczne. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że nowoczesne rolety zewnętrzne można zintegrować z systemami zarządzania inteligentnym domem. Dzięki temu, będą one działały w synchronii z innymi elementami takimi jak oświetlenie czy ogrzewanie, co pozwoli na jeszcze efektywniejsze zarządzanie energią oraz zwiększy komfort użytkowania. Warto podkreślić, że rolety zewnętrzne mogą znacząco wpłynąć na atmosferę w pomieszczeniach. Dzięki możliwości regulacji nasłonecznienia, możemy stworzyć idealne warunki do pracy przy biurku, relaksu w salonie czy też romantycznej kolacji w jadalni. W efekcie, odcień i kolorystyka pomieszczeń może być zauważalnie różna w zależności od stopnia zasłonięcia okien, co dodaje dodatkowego uroku wnętrzom.