Wiele osób uznaje, że najważniejszym elementem sypialni jest łóżko i chociaż, jest to ważne stwierdzenie, to niesłusznym jest pomijanie w tej kwestii roli okna w sypialni. Jeśli chodzi o ludzki organizm, to sen odkrywa w nim naprawdę istotną rolę, to od jego jakości zależy, jak dalej potoczy się nasz dzień, ponieważ jakość wpływa na działanie naszego mózgu, a zatem i na nasz nastrój i poziom koncentracji.
Jak okna wpływają na jakość snu?
Odpowiedź jest bardzo prosta. Człowiek, aby osiągnąć w pełni satysfakcjonujący dla organizmu sen, potrzebuje, aby wokół było jak najciszej oraz ciemno. Niektórzy lubią zasypiać przy lekkim szumie lub nocnej lampce, niestety na dłuższą metę nie jest to całkowicie zdrowe, dlatego jeśli już korzystamy z tego typu pomocy, warto być w stanie ustawić je tak, by z czasem się wygłuszały, zapewniając odpowiednią dawkę odpoczynku naszemu organizmowi od przymusu odbierania ciągłych bodźców z zewnątrz.
Wracając jednak, do okien, jaką odgrywają one rolę? Mianowicie nowoczesne okna zaprojektowane są, tak by wygłuszać dźwięki z nocnego życia miasta oraz maksymalnie nie dopuszczać do wnętrza sypialnie światła lamp.
Okna dźwiękoszczelne
Dostępne na rynku dźwiękoszczelne okna są w stanie wygłuszyć dla nas naszą przestrzeń snu nawet o 45 decybeli. Jest to możliwe dzięki dwukomorowym pakietom szyb akustycznych, przestrzenią międzyszybową, która wypełniona jest argonem i dodatkowym uszczelkom. Po zamontowaniu dźwiękoszczelnych okien możemy być zaskoczeni ciszą wokół, prawdopodobnie nie zdajemy sobie nawet sprawy, na ile dźwięków jesteśmy stale narażeni, a jak cisza potrafi być relaksująca.
Rolety zewnętrzne
Nie całkiem samo okno, ale dodatek do niego. Rolety zewnętrzne automatyczne, najczęściej obsługiwane prostym pilotem. Dzięki nim zapomnisz co to nieznośnie światło księżyca w trakcie pełni, a już zwłaszcza stale palące się lampy uliczne, które potrafią być prawdziwym koszmarem jeśli mieszka się na niższych piętrach, a już zwłaszcza na parterze. Zadbaj o to, by wybrany rolety nie przepuszczały światła, a na pewno poczujesz różnicę w nocy. Można nie zdawać sobie z tego sprawy, ale całkowita ciemność naprawdę podnosi jakość snu, a w mieście, nawet ze zwykłymi materiałowymi zasłonami nie jesteśmy w stanie jej osiągnąć. Ciemność pomaga też w szybszym zaśnięciu i eliminuje nieznośne przewracanie się z boku na bok. Dla wygody istnieją także rolety, których mechanizm można połączyć z aplikacją na naszym telefonie i ustawić stały czas gdy same będą się uruchamiać, przypominając nam, że pora do snu.
Odcięcie od upału i zimna
Niezależnie od tego czy preferujemy cieplejszą, czy chłodniejszą temperaturę, w nocy ani zimno, ani zbytnie ciepło nie jest dobre i utrudnia zaśnięcie. Dlatego jeśli Twoje okno sypialniane usytuowane jest tak, że ciągle pada na nie światło słoneczne, zwłaszcza latem, nagrzewając tym całą sypialnię, zastanów się nad szybami przeciwsłonecznymi, które mają wysoki współczynnik selektywności. Dzięki postępowi nowoczesności, na rynku dostępne są szyby pokryte warstwą srebra, która odfiltrowuje 2/3 energii promieniowania słonecznego zapobiegając przegrzaniu.
W przypadku sezonów zimniejszych, których w naszym kraju jest bez liku, szyby niskoemisyjne, które blokują ucieczkę ciepła na zewnątrz.
Jeśli chcesz, co jest wskazane dla Twojego komfortu, zapewnić sobie odpowiednią równowagę termiczną, warto przyjrzeć się tzw. ciepłemu oknu, które mieści w sobie wszystkie wymienione powyżej zalety.
Antywyważeniowe okucia okien
Sprawiają one, że do pomieszczenia w czasie wietrzenia, które powinno wykonywać się regularnie, wpada odpowiednia ilość powietrza z zewnątrz i następuje prawidłowa cyrkulacja, jednocześnie ochraniając przed potencjalnym włamywaczem. Policyjne statystyki pokazują, że najczęstszym sposobem na włamanie jest wypchnięcie lub podważenie okiennego skrzydła. Antywyważeniowe okucia udostępniają możliwość rozszczelnienia okna na 6 mm na całym obwodzie czego nie widać z zewnątrz, więc potencjalny złodziej nie będzie miał się na co pokusić.